Forum www.smhio.fora.pl Strona Główna www.smhio.fora.pl
Stowarzyszenie Milośników Historii i Oręża z Bydgoszczy
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Rzeczypospolita Obojga Narodów

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.smhio.fora.pl Strona Główna -> Źródła wiedzy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
thenotep




Dołączył: 30 Lis 2012
Posty: 28
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Bydgoszcz

PostWysłany: Sob 20:21, 01 Gru 2012    Temat postu: Rzeczypospolita Obojga Narodów

Jak mniemam wszelakie źródła i ciekawości znaleźć się tu winny. Wszelako jeśli ktoś chciałby onymi czasami się zajmować lubo jakiś informacji poszukuje. Tedy miejsce to ku temu ma służyć aby wszelkim problemom odpór dać i głód wiedzy zaspokoić.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Jacek Gralak
Gość






PostWysłany: Nie 22:30, 02 Gru 2012    Temat postu:

Profil do usunięcia.

Ostatnio zmieniony przez Jacek Gralak dnia Sob 17:31, 23 Mar 2013, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
thenotep




Dołączył: 30 Lis 2012
Posty: 28
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Bydgoszcz

PostWysłany: Pon 23:41, 03 Gru 2012    Temat postu:

Wielcem rad pytaniu.

Wszelkie pytania cieszą mnie wielce. Odpowiem jak tylko potrafię choć nie wiem czy wątek właściwy ale do rzeczy.

Pozwolę sobie wypisać co mi wiadomym i co w źródłach jest a potem do familii przejdziemy

Jastrzębiec. Boleszczyc. Bolesty. Jastrambij. Que babatum intus cruce, omatum in campo celestino,et in galea acclpitrem defert.

Jan Długosz, Insignia ..., nr 54, s. 53

Jastrzębiec. Który [to herb] w środku podkowy krzyż, w polu błękitnym, i na hełmie jastrzębca wyobraża.

Tłumaczenie Danuta Szopa

Na tarczy w polu błękitnym podkowa złota, końcami prosto do góry obrócona, w jej środku krzyż. Na hełmie nad koroną jastrząb, z skrzydłami trochę do lotu wzniesionymi, w prawą tarczy całym skierowany, z dzwonkami i pęcinami, w szponie prawej trzyma takąż podkowę z krzyżem jako na tarczy.

Kasper Niesieckl, Herbarz, t.lV, s.462

(...) - w polu błękitnym podkowa srebrna na opak z takim że krzyżem kawalerskim pośrodku. Hełm z labrami z pokryciem błękitnym i podbiciem srebrnym.

Klejnot: srebrny jastrzębiec, dziób i szpony złote.
Józef Szymański, Herbarz, s. 139

Legenda herbowa:

Ten klejnot.... dlatego ma nazwisko Jastrzębiec, że przodkowie jego jeszcze w pogaństwie nosili w herbie samego tylko Jastrzębia. Atoli potem za czasów Bolesława Chrobrego króla, około roku 999. gdy Łysą Górę mil dwie od Bożęclna, którą teraz S. Krzyża zowlą, poganie nieprzyjaciele opanowali i na niej jak w fortecy jakiej ubezpieczeni stojąc, z wojska się naszego urągali mówiąc: „Jednego z między siebie stawcie, który by za Chrystusa waszego chciał z którym z naszych na pojedynek wynljść" Usłyszawszy to rycerz Jeden, Jastrzębczyk, żarliwością wiary i chwały boskiej wzruszony, wynalazł podkowy pod kopyta końskie, którymi konia podkowawszy, szczęśliwie się na Łysą Górę przedarł, tam z hardo przedtem natrząsającym się poganinem pojedynek stoczywszy, pojmał go i do króla przyprowadził. Innym nawet kawaleryi polskiej żołnierzom, podawszy ten sposób, gdy konie swoje podkowali, na górę śliską i lodem oblaną przebyli, nieprzyjaciela znieśli i zwyciężyli. W nagrodę przemysłu swego od tegoż króla wziął herbu swego odmianę, że podkowę z krzyżem na tarczy mu złożono. Jastrzębia zaś na hełm wyniesiono.

Kasper Niesiecki, Herbarz, t.lV, s.462

W 999 r. potomek towarzysza Lecha, pieczętujący się jastrzębiem w tarczy rycerz imieniem Accipitryn (Jastrzębiec) walczył z poganami, którzy właśnie na Łysej Górze rozbili swój obóz. Nagły mróz skuł górę lodem i Polacy w żaden sposób nie mogli wedrzeć się na wierzchołek. Po długim oblężeniu Jastrzębiec wpadł na pomysł podkucia koni (inna wersja utrzymuje, że uczynił to za radą pewnego kowala) i wdarł się na czele doborowej drużyny na szczyt. W bitwie, w pojedynku, zabił wodza nieprzyjaciół, gdy jego towarzysze wycięli pozostałych pogan. W nagrodę za to zwycięstwo nadano mu nowy herb - podkowę, zaś dawny - jastrzębia - przeniesiono na hełm.

Marek Derwich, Marek Cetwiński, Herby, legendy, dawne mity, s. 225

Ex polonica gente ortum ducens, in plures familias germinans, (...). Viri in ea in tiranidem et in rem priuatam proni; per quos et beatus Stanislaus Cracoviensis, et Vernerus Plocensis, episcopi, fuere occisi; ob. quam notam, dum huius domus nonulli milites, occasione beati Stanislai secuta, ex Craciviensi regione in Mazouiam aufugissent, Boleszczyczij, quasi milites Boleslai regis, sunt denominati; et id nomen usque in hodiernam diem seruant et retinent.

Jan Długosz, Insignia ..., nr 54, s. 53-54

Z polskiego rodu wychodząc, w liczne familie rozrodzili się, (...). Mężowie w nim do despotyzmu i rzeczy prywatnych /prywaty/ skłonni; przez nich święty Stanisław krakowski i Werner płocki biskupi byli zabici; z powodu tej zmazy, gdy tego domu niektórzy rycerze, z powodu świętego Stanisława zabójstwa, z krakowskiej ziemi na Mazowsze zbiegli, Boleścicami, niby wojami króla Bolesława zostali nazwani; i to imię aż po dzień dzisiejszy utrzymują i zachowują.

Tłumaczenie Danuta Szopa

Herbowni:

Abrahamowicz, Adamowski, Albinowski, Baliński, Baranowski, Bartoszewski, Bekierski, Bełdowski, Bętkowski, Bełżecki, Beski, Będzisławski, Biejkowski, Bielewski, Bierczyński, Bnińskl, Bobrowski, Bogusławski, Bolesz, Borejko, Borowski, Boruta, Brodecki, Bromirski, Brudkowski, Brudnlcki, Bruhl, Brzechwa, Brzeski, Brzezicki, Brzozowski, Brzuchański, Budkowski, Bukowski, Butkiewicz, Bylecki, Byszewski, Charbicki, Chełstowski, Chilewski, Chmielecki, Chmielowski, Chochoł, Chorczewski, Choszczewski, Chudkowski, Chwalobowski, Chwedkowicz, Chylewski, Chyliński, Ciekliński, Ciesielski, Cieszejowski, Ciołkowski, Ciszewski, Cudzinowski, Czajka, Czepowski, Czernicki, Czesiejko, Czeski, Czeszowski, Dąbrowski, Dębowski, Dobrski, Domaradzki, Domaszewski, Dorański, Drągowski, Drochowski, Drozdowicz, Drozdowski, Dzierżgowski, Dziewanowski, Dziębakowski, Dzięgielowski,

Falęcki, Gaszyński, Gembart, Gerałtowski, Gibowski, Gliński, Gliszczyński, Głoskowski, Godzi szewski, Golański, Goławski, Gołocki, Gostyński, Goszycki, Górecki, Grabkowski, Grabowski, Grazimowski, Grębecki, Gródecki, Grzegorzewski, Grzębski, Grzywieński, Hermanowski, Hoholewski, Iwański, Janikowski, Jankowski, Jasiński, Jastrzembecki, Jastrzembski, Jedłownicki, Jeżewski, Jeżowski, Jędrzejowski, Jurkowski, Kaczyński, Kamiński, Karski, Karsznicki, Kępski, Kierski, Kierznowski, Klembowski, Kliszewski, Koczański, Koczowski, Konarski, Konopnicki, Koperni, Kopeszy, Kosiłowski, Kosmaczewski, Kosnowie, Koścień, Koziebrodzki, Kozłowski, Krasowski, Krzesimowski, Krzywański, Kucharski, Kuczkowski, Kudbryn, Kukowski, Kuł, Kuropatwa, Kuźmicki, Lawdański, Lemnicki, Leszczyński, Lgocki, Lutomirski, Łazicki, Łazieński, Łętkowski, Łukomski Kniaź, Łysakowski, Maciejowski, Makomeski, Malewski, Małoklecki, Małuski, Mańkowski, Marszewski, Maszkowski, Matczyński, Mayer, Mączyński, Mierzyński, Mietelski, Międzyleski, Milanowski, Milewski, Mirski, Mniewski Mojkowski, Mojski, Morski, Mosakowski, Mszczuj, Myszkowski, Myśliszewski, Nagora, Nasięgniewski, Necz, Niedroski, Niegoszewski, Niemira, Niemirowicz, Niemsta, Niemygłowski, Niemyski, Nieśmierski, Niewęgłowski, Niezdrowski, Nowiewski, Nowomiejski, Nowowiejski, Obłów, Ocieski, Olizarowski, Olszański, Opatkowski, Orłowski, Osiecki, Paczowski, Paczyński, Pakosz, Pakowski, Palczycki, Papierski Paprocki, Pawłowski, Pełczewski, Pełczyński, Pełka, Peszkowski, Pet, Pęcławski, Piłchowski, Piniński Pniewski, Polikowski, Połubiński Kniaź, Popławski, Porczyński, Poręba, Powczowskl, Preisz, Protaszewicz, Przedpełski, Przedpolski, Przędzyński, Przeradzki, Psarski, Rachański, Racibor,

Tyle wiedzy źródłowej.

Z tego co mi wiadomo to linii samych Kozłowskich są trzy. Pruska, Wielkopolska i Wschodnia po unii horodelskiej o której wspomniałeś.

Moja rodzina miała majątki na Mazowszu (Wólka Kozłowa, Kozłowo). I nie byli szlachtą zaściankową tylko średnią a jak na Mazowsze to majętną. Z wiadomych źródeł wiem że to było kilka wsi z przyległymi gruntami dwór itd. W tej chwili szukam papierów przed rozbiorowych na Białorusi w Mazyrze. Tam wiem że mój przodek Michał w 1764 przebywał, a piastował urząd Stolnika Owruckiego (Ukraina).
Potem najprawdopodobniej Józef ur 1785 około, syn Michała uciekał przed zaborami. Pojawia się dopiero po wojnach napoleońskich u niejakich Myszkowskich też herbu Jastrzębiec w majątku Pustkowie Galewskie gdzie był ekonomem. Mam też przodków w Powstaniu Styczniowym i w szeregu innych zdarzeń aż do II wojny światowej włącznie. Z ciekawostek mam nawet wycinek z gazety Chicago gdzie w okresie międzywojnia przodek miał kasyno gry na zapleczu lodziarni i działał w mafii tyle że go złapali. Ale fotki i wycinki są.

Czy byli na tych ziemiach. Z tego co mi wiadomo to w muzeum w Inowrocławiu jest strasznie dużo dokumentów co do Kozłowskich na tych ziemiach czyli woj. Inowrocławskiego i Brzesko-kujawskiego

Gdybym mógł w czymś jeszcze pomóc służę.

Pozdrawiam


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez thenotep dnia Pon 23:43, 03 Gru 2012, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Jacek Gralak
Gość






PostWysłany: Wto 10:47, 04 Gru 2012    Temat postu:

Profil do usunięcia.

Ostatnio zmieniony przez Jacek Gralak dnia Sob 17:31, 23 Mar 2013, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
thenotep




Dołączył: 30 Lis 2012
Posty: 28
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Bydgoszcz

PostWysłany: Śro 22:03, 05 Gru 2012    Temat postu:

Witam Nic się przecie nie stało. Pytanie jest zasadne wszak każden jeden herbowy o swem herbie winien informację posiadać i głosić. Odpowiadam chętnie i za każdym razem staram się być wedle moich wiadomości jak najbardziej profesjonalny. Co do samego upadku Rzeczypospolitej to rozmowa na inszy czas bo wiele pisania i łatwiej będzie osobą własną. Temat wielce złożon i ilu historyków tyle zdań ale wspólny mianownik pewnikiem znajdziemy.

Co do komend ogniowych to mam w swych źródłach tak na szybko to:

Dla celów poznawczych załączam historyczne komendy dla broni długiej i krótkiej. Podane za Lipowskim (1660) Cruso (1632)

Komendy strzeleckie na broń długą (na podstawie musztry Lipowskiego)
- z pominięciem komend ładowania kuli -

1. Zapal lonty
2. Muszkiet bierz
3. Przechędoż rurę grajcarem
4. Muszkiet na widelca
5. Przekłuj zapał
6. Podsyp
7. Zaprzyj panewkę
8. Muszkiet do naboju na lewy bok przyłóż
9. Nabijaj prochem
10. Przybitka
11. Dobywaj stempla
12. Przybij proch stemplem
13. Schowaj stempel.
14. Sprawdź stempel
15. Muszkiet na ramię – sygnał gotowości
16. Muszkiet na widelca.
17. Gotujcie się.
18. Odmuchajcie lonty.
19. Fasuj lonty w kurek.
20 Przypatrz do panewki.
21. Dwa palca na panewkę
22. Następuj (iloma) krokami.
23. Odmuchaj lont
24. Pozycja
25 Mierzaj
26. Pal
27. Lont z kurka
28. Do szeregu
29. Oczyść panewkę

Komendy strzeleckie na broń krótką (na podstawie musztry Cruso)
- z pominięciem komend ładowania kuli -

Pistolety kołowe

1. Dobyć pistoletu
2. Naszykować pistolet
3. Nakręcić pistolet
4. Podsypać
5. Zamknąć panewkę
6. Otrząsnąć pistolet
7. Szykować prochownicę
8. Nabijać pistolet
9. Wyjąć przybijak
10. Przybić
11. Schować przybijak
12. Opuścić kurek
13. Gotuj broń
14. Prezentuj i ognia
15. Odłożyć pistolet

Pistolety skałkowe

1. Dobyć pistoletu
2. Naszykować pistolet
3. Odciągnij kurek
4. Zabezpiecz kurek
5. Podsypać
6. Zamknąć panewkę
7. Otrząsnąć pistolet
8. Szykować prochownicę
9. Nabijać pistolet
10. Wyjąć przybijak
11. Przybić
12. Schować przybijak
13. Przygotuj zamek
14. Zwolnić kurek
15. Gotuj broń
16. Prezentuj i ognia
17. Odłożyć pistolet

Sposób ładowania broni krótkiej zalecany w warunkach inscenizacji

1. nakręcić / odciągnąć kurek
2. lufą w górę mierz
3. wsypać proch
4. dołożyć przybitkę
5. dobyć przybijaka
6. przybić
7. schować przybijak
8. wymierzyć w ziemię
9. podsypać
10. zasłonić panewkę
11. sprawdzić przybijak
12. przygotować panewkę
13. mierzyć
14. pal
15. odłożyć pistolet

Co do stroju to tak na szybko tyle mam:

CZAPKA
magierka czarna, filcowa, madziarską modą lub czapki, kołpaki futrzane wszelakie z czerwonym dnem być mają
DELIA
zwana kapotą, długa za kolano koloru obłoczystego z lnu szyta. Podszewka płócienna, czerwona, takiegoż koloru szamerunki, guziki drewniane
ŻUPAN
biały, albo pieprzowy, płócienny a na zimę wełniany, krótki do kolan. Podszewka obłoczysta, płócienna, guziki drewniane czernione
BUTY
aby zdatne do marszu dobrze słomą wymoszczone, długie czy krótkie, polskiej czy zagranicznej mody być mogą
BROŃ
Broń Biała
Szabla przy boku albo pałasz, a gdy tego nie ma insze zamorskie rożna być mogą
PAS
z czarnej materii z frędzlą na końcu, długi na dwa metry albo i więcej
SPODNIE
portki czerwone, wełniane albo z inszej materii, kroju różnorakiego, do butów długich lub krótkich, nogawki wąskie bądź szerokie majtające.

przeglądając udało się mi znaleźć taki opis piechociarza z XVII wieku

„Łanowi Pułk von Pommern AD 1682" ..,: i wyobraża również szeregowego w jasnoniebieskim żupanie (?) z kołnierzem wykładanym, pasem wiązanym oraz wyłogami rękawów — pąsowymi. Na głowie niebieska czapka obszyta szarym barankiem piersi przewieszony pas biały skórzany do torby ze skóry cielęcej, białej w czarne łaty. Na pasie zawieszone gotowe ładunki. W prawej ręce muszkiet, w lewej soszka, u boku tasak prosty w pochwie skórzanej, brązowej z okuciami mosiężnymi... Błękitny ubiór, jak już wiadomo, był barwą ogólną dla piechoty polskiej. Kolory województwa pomorskiego czerwony i biały uwydatnione są poprzez kołnierz, mankiety i pas czerwony oraz biały bandolier do ładunków. << wg Z. Stefańska "POLSKIE UBIORY WOJSKOWE Z XVI I XVII W" Muzealnictwo Wojskowe T.2, 1964r.

Natomiast województwo kujawskie posiadało w herbie kolory żółty, czarny i biały.

Znalazłem też taki zapis:

"Przy ogniu z miejsca (auf Stelle) najpierw padała komenda "wszystkie szeregi w dół", następnie: "dziesiąty szereg powstań, cel, ogień", następnie to samo dla dziewiątego itd. aż do pierwszego.
Przy następowaniu: ( im Avancirung) strzelało, w sekwencji od tyłu czyli od piatego licząc, pierwsze pięć szeregów, następnie drugie pięć szeregów (szeregi od sześć do dziesięć) przechodziło między interwałami do przodu, i ponownie strzelano. Licząc od piątego szeregu do przodu.
Przy wycofywaniu się robiono podobnie: po wystrzeleniu pięć pierwszych szeregów, robiło w tył zwrot, zostawiając z przodu pięć szeregów z nabitą bronią." i dalej komendy i system strzelania jest zaczerpnięty z "książki Ruestowa, Geschichte der Infanterie, z rozdziału pod wdzięcznym tytułem: Der exerzierkunt der Infanterie zu Ende der siebenzehnten Jahrhundrets. Ruestow garściami czerpie z pamiętników Montecuccoli, więc podejrzewam, że opiera się na wyszkoleniu wojsk cesarskich z okresy wojny XXX letniej."

być może jest to opis strzelania piechoty typu węgierskiego w służbie cesarskiej co odpowiadało by naszej piechocie polsko węgierskiej.

No a na koniec polecam książkę którą dla ułatwienia podsyłam z biblioteki cyfrowej a każden jeden w piechocie służący powinien przeczytać Smile

[link widoczny dla zalogowanych]

Co do wyceny w osobnym poście Pozdrawiam Smile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
thenotep




Dołączył: 30 Lis 2012
Posty: 28
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Bydgoszcz

PostWysłany: Śro 22:23, 05 Gru 2012    Temat postu:

Koszty Smile

CZAPKA trza mieć Baranka lub filcu z wełny na magierkę i uszyć lub dać do uszycia koszt ok 80 pln z robocizną

magierka czarna, filcowa, madziarską modą lub czapki, kołpaki futrzane wszelakie z czerwonym dnem być mają

DELIA koszt materiału + robocizna około 200 - 300

zwana kapotą, długa za kolano koloru obłoczystego z lnu szyta. Podszewka płócienna, czerwona, takiegoż koloru szamerunki, guziki drewniane

ŻUPAN koszt materiału + robocizna około 200 - 300

biały, albo pieprzowy, płócienny a na zimę wełniany, krótki do kolan. Podszewka obłoczysta, płócienna, guziki drewniane czernione

BUTY często noszone są wojskowe oficerki saperki lub insze to koszt za używane 150 - 200 takie ręcznie robione do nogi to koszt około 800 - 1400

aby zdatne do marszu dobrze słomą wymoszczone, długie czy krótkie, polskiej czy zagranicznej mody być mogą

BROŃ

Broń Biała profesjonalnie robiona przez kowala do walki 1400 pln jeśli ktoś sam wykona to dużo taniej. Zależy czy ta rota chce też dużo walczyć czy tylko mieć od tak czy wyjątków jakowyś. Taka samoróbka to materiał czyli jakiś płaskownik i troszkę stali no i skóry drewna wyceniam tak miej więcej na 400 ale strzelam nie wiem ile wyjdzie zamawiam sam u kowala więc nie wiem Sad

Szabla przy boku albo pałasz, a gdy tego nie ma insze zamorskie rożna być mogą

Berdysz drewniany trzonek i ostrze. U kowala chyba z 500 do 800 a za ile w domowym warsztacie nie wiem nie władam takim sprzętem Smile

PAS materiał + maszyna do szycia 20 złotych

z czarnej materii z frędzlą na końcu, długi na dwa metry albo i więcej

SPODNIE materiał + maszyna do szycia 60 złotych

portki czerwone, wełniane albo z inszej materii, kroju różnorakiego, do butów długich lub krótkich, nogawki wąskie bądź szerokie majtające.

Koszula biała i gacie materiał + maszyna do szycia 40 złotych

Tyle wedle mojej wiedzy ale pewnie sporo można koszty zredukować bo wiem że w naszym stowarzyszeniu jest sporo świetnych rzemieślników.

Mam dwa obrazki takich strojów ale nie wiem jak tu wstawić obrazek z mojego kompa Razz

W razie pytań piszcie Pozdrawiam


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Waldek
Członek SMHIO



Dołączył: 26 Cze 2012
Posty: 154
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Bydgoszcz

PostWysłany: Śro 23:01, 05 Gru 2012    Temat postu:

len błękitny gruby 140 cm 15 zł m
len granat gruby 140 cm 14 zł m
len brąz gruby 140 cm 13 zł m

czyli z szerokości jest długość jest jeszcze naturalny 175 cm 15 zł m

pytanie czy z podszewka tak samo żupan

zakładam że skoro wymieniono len a podszyto płótnem to płótnem bawełnianym
za 15 zł m szerokość 160 cm

buty łapcie materiał ok 30-50 zł uszyte na wywrotkę

stroje szyte w barwy Bydgoszczy współczesne biały czerwony niebieski

opis idealnie pasuje żupan biały delia niebieska portki czerwone

dodatki czarne i żółte (złote) w nawiązaniu do herbu historycznego

zamiast pałasza, szabli może być siekiera cenę berdysza forkietu podam w piątek





Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Waldek dnia Śro 23:16, 05 Gru 2012, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
thenotep




Dołączył: 30 Lis 2012
Posty: 28
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Bydgoszcz

PostWysłany: Śro 23:15, 05 Gru 2012    Temat postu:

od i cała odpowiedź co do kosztów. Podszewka od żupan jest potrzebna. Czapkę taniej jest robić z tego samego materiału co żupan zresztą tak powinno być. Tylko obszyć barankiem. Z jednego Baranka chyba na 10 starczy albo i więcej. Co do ilości to na mnie czy Waldka chyba ze 5 metrów na żupan czy delie (kołpak - czapka jest już w tym) Jeśli ktoś szyć potrafi maszyną to koszt tylko materiału.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.smhio.fora.pl Strona Główna -> Źródła wiedzy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin